تازه ترین ها
خانه » لباس محلی » نگاهی به لباس محلی شهرهای ایران

نگاهی به لباس محلی شهرهای ایران

قطعا برای شما نیز پیش آمده است، هنگامی که به مسافرت می رویم یکی از جاذبه های هر شهر و دیار را لباس محلی آنجا تشکیل می دهد که گاها برای گرفتن عکس یادگاری هم که شده به مکان های مربوطه سری می زنیم. لباس هر قوم ایرانی حکایتی برای خود دارند که متاسفانه و به مرور زمان به دست فراموشی سپرده می شوند و جای آن را لباس های جین و امثالهم می گیرد.

اگر شما هم اکنون در شهرهایی از ایران که قدمت بیشتری نیز دارندسری بزنید و نگاهی به بازارهای سنتی آنان بندازید،می بینید که دیگر خبری از آن همه رنگ و شادی که در لباس های سنتی و محلی دیده می شود، نیست و این زنگ هشداری برای فعالان این حوزه و فرهنگ است.

فارس، لباسی که می تواند برند باشد

لباس محلی مردمان فارس یکی از زیباترین لباس های محلی و از جاذبه های فرهنگی این دیار و حتی ایران است. اقوام عشایر فارس از لباس های زیبایی استفاده می کنند که گاهی می توان آنان را در تن سیاحان خارجی نیز دید و این مهم، اهمیت و ارزش این لباس که برخواسته از اندیشه و فرهنگی غنی است، پرده بر میدارد.

پوشاک زنان عشایر شامل کلاهک، آرخالق، تنبان، پاپوش، روسری، پیراهن، دامن(قر) است که بیشتر در رنگ های بسیار شاد و متنوع و الهام گرفته از طبیعت تهیه می شود.

لباس محلی استان فارس

پوشاک مردان عشایر نیز شامل کلاه، پیراهن، آرخالق، شال کمر، چقه و کپنک است. لباس عروس ها در جنوب فارس توسط زنان هنرمند شهر اوز تهیه می شود؛ کاریکه به نام خوس بافی می خوانند و رونق خوبی دارد.

گیلان، لباسی به زیبایی خزر

لباس زنان گیلک آنقدر خوش رنگ و نگار است که نگاه هر بننده ای که برای بار اول به دیار میرزا کوچک خان می رود را می برد. لباس زنان روستایی گیلان با طرح های شاد و پرنقش و نگار قاسم آبادی، دیلمانی، تالشی و دامن های بلند چین دار  که قدمتی ۴۰۰۰ ساله دارند. زنان قاسم آبادی از لباسی دوخته شده از پارچه مخمل و یا چادر شب را به عنوان پوششی زیبا به تن دارند.

سربند ، جلیقه یا کت، شلیته، شلوار و چادر کمر را می توان بخشی از پوشش بانوان گیلانی دانست.

لباس محلی زنان شمالی

کهکیلویه و بویر احمد، نمایی از زیبایی دامنه زاگرس

در استان کهگیلویه وبویراحمد بنا به فرهنگ و اعتقادات و باورهای مذهبی و ملی و تحت تأثیر شرایط آب وهوایی از پوشاک خاصی استفاده می‌شود. پوششی سرشار ازرنگ که ناگفته هایی از دشت های پرگل این دیار زر خیز دارد. یاسوج جزو معدود مکان هایی است . که شما می توانید لباس محلی را بر تن افراد شهری نیز ببینید. در پایین لباس های محلی زنان بویر احمدی نقش و نگار هایی دوخته می شود که از دوران هخامنشیان رواج یافته است.

پوشاک مردان پوشاک مردانه انواع کلاه‌های نمدی و کلاه‌های نمدی گردولچک که به صورت نیم کلاه است از سرپوش‌های مردانه است.

لباس محلی زنان یاسوج

بندر عباس، قلب تپنده ایران زمین

پوشش مردمانی سخت کوش که گرمای هوا در برابر گرمای وجودشان چیزی نیست. لباس های محلی بندری ها را عموما لباس های نخی تشکیل میدهد که از رنگ های شاد و روشن استفاده زیادری در آن می شود. زنان بندری در کوچه و بازار عموما لباس محلی شهر خود را به تن دارند چیزی که در دیگر مناطق کمتر دیده می شود.

یکی از این لباس های زیبا کندوره نام دارد، این لباس دارای حاشیه نوار دوزی پهن در ناحیه دور کمر است .و اندامی بودن آن و انتخاب قد تا حد زانو به مدل و دوخت ان تنوع میدهد و از طرف دیگر باعث نمایان شدن زیبایی شلوارهای بندری می شود .شاید به همین علت است که کندوره رایج ترین پیراهن در بین زنان و دختران جوان بندری است.

لباس زنانه محلی بندری

پیراهن کندوره یکی از پیراهن های مشهور زنان قشمی است پیراهن کندوره همان پیراهن گاندورا اسپانیایی و اروپایی است که اعراب مسلمان قرن هشتم میلادی به جنوب ایتالیا و اسپانیا بردند و با استقبال خوب مردم اروپا مواجه شدند.

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

+ 52 = 56

Design by: Amirhossein Fazli
پیوستن به کانال تلگرام